Srđ je Grad

KAKO GOD BILO, SVI MAKAR ISTI ZRAK UDIŠEMO. ALI KAKAV ?

U nedostatku cjelovitog pristupa prikupljanja podataka i objektivnog informiranja javnosti  od strane lokalnih institucija, kao i u nedostatku poduzimanja konkretnih mjera s ciljem unapređenja kvaliteta zraka koji udišemo, Srđ je Grad pokrenuo je projekt mjerenja i dijeljenja podataka o kvaliteti zraka u Dubrovniku. Podatci se mogu pratiti na stranici www.srdjegrad.hr/zrak. Mjerenja u proteklih godinu dana pokazuju da u prosjeku udišemo dobar zrak s povremenim kritičnim i za zdravlje opasnim česticama, čija je prisutnost u korelaciji s pojačanim prometom.

Pitanje kvalitete zraka sve je važnije, a lokalne zajednice prepoznaju potrebu za praćenjem njegove kvalitete i poduzimanjem mjera kako bi se osigurala bolja kvaliteta života. Jasno nam je je da se Dubrovnik, kao važno turističko odredište, suočava s pojačanim prometom motornih vozila i brodova na kružnim putovanjima, što zasigurno pridonosi zagađenju zraka. O tome se u javnosti već godinama povremeno govori, pojave se razni upiti zabrinutih građana, razvije se možda i neka rasprava, ali u nedostatku strukturiranog modela prikupljanja, prezentacije i obrade informacija o kvaliteti zraka, tema brzo padne u zaborav. Kako bi se javno i jasno pokušalo pokazati kakav zrak udišemo, stranka Srđ je Grad pokrenula je prošle godine projekt oslonjen na građane volontere (tzv. citizen science projekt) usmjeren na mjerenje kvalitete zraka u gradu i okolici.

Projekt mjerenja kvalitete zraka

Radi se, praktički, o samopomoći. Kada već javne institucije i razine vlasti ne omogućuju u svakome trenutku jasno i nedvosmisleno upoznavanje s parametrima kvalitete zraka, građani su to morali omogućiti  sami sebi. A tako je jednostavno. Stranka Srđ je Grad nabavila je i postavila mjerače zraka na nekoliko lokacija u gradu i okolici.

Ovaj pilot-projekt pokrenut je uz pomoć naših članova i drugih građana, a ima za cilj podizanje svijesti o potrebi uspostave kontinuiranoga i sustavnog procesa mjerenja kvalitete zraka. Mjerne stanice postavljene su na različitim lokacijama u gradu i njegovoj okolici te prikupljaju podatke o koncentraciji lebdećih čestica PM2.5 i PM10, nekima od ključnih pokazatelja zagađenja zraka. Na temelju koncentracije tih čestica u zraku, određuje se indeks kvalitete zraka.

Spomenute PM10 i PM2.5 čestice lebdeće su čestice koje mogu imati značajan utjecaj na ljudsko zdravlje, pogotovo kod osjetljivih skupina, poput djece, starijih osoba i ljudi s respiratornim bolestima. Dosad mjerene koncentracije na lokacijama Pile i Lapadska obala pokazuju u prosjeku  dobru kvalitetu zraka s prosječnim razinama PM2.5 između 31 i 33 µg/m³.  Međutim, značajna odstupanja mjerenih koncentracija od onih propisanih zdravstvenim normama ipak povremeno postoje i uglavnom su vezana uz pojačani promet brodova na kružnim putovanjima, što je posebno primjetno na mjeraču postavljenom na Lapadskoj obali.  Podatci dostupni javnosti na stranci www.srdjegrad.hr/zrak, prilagođeni su prema AQI ljestvici (međunarodnoj ljestvici vrijednosti indeksa kvalitete zraka), što svakome omogućuje lako razumijevanje trenutnih pokazatelja.

Indeks koncentracije PMx čestica izmjeren na Lapadskoj obali 24.10.2024 u večernjim satima

Ciljevi projekta

Cilj je ovog projekta potaknuti lokalne vlasti na postavljanje stalnih mjernih stanica u Dubrovniku te osigurati kontinuirano praćenje i javnu objavu podataka o kvaliteti zraka. Osim prikupljanja podataka, važan je dio projekta i zagovaranje analitičkog pristupa u razmatranju rezultata te donošenje preporuka za unaprjeđenje kvalitete zraka. Važan je cilj projekta i pokazati da se može, ako se hoće!

Naime, za praćenje kvalitete zraka na svima dostupan način nisu potrebni milijunski iznosi, već samo dobra volja  i otvorenost prema javnosti. Ne treba zanemariti ni činjenicu da su aktivnosti mjerenja kvalitete zraka sastavni dio akcijskog plana izvedenog iz Plana upravljanja, no nažalost do danas nikakve aktivnosti od strane službenih institucija u tom smjeru nisku pokrenute.

Kako se možete uključiti ?

Građani se mogu uključiti u projekt na razne načine:

  • udomljavanjem mjernih stanica: stanice postavljene u različitim dijelovima grada bilježe podatke koji doprinose razumijevanju kvalitete zraka na mikrolokacijama,
  • tehničkom podrškom: građani sa stručnim znanjem mogu pomoći u tehničkom održavanju sustava,
  • donacijama: financijske donacije pomažu daljnjem razvoju i održavanju mreže naših mjernih stanica.

Ovaj projekt pokazuje snagu inicijative građana i važnost angažmana lokalne zajednice u rješavanju ekoloških izazova. Sudjelovanjem u ovom projektu građani Dubrovnika (ali i ustanove, ako to žele) imaju priliku doprinijeti stvaranju zdravijega okoliša za sebe i buduće generacije.

Pratimo zajedno stanje kvalitete zraka koji udišemo u Dubrovniku!

Za više informacija ili ako se želite uključiti  u projekt, posjetite stranicu [www.srdjegrad.hr/zrak]

Budi dio promjene – sudjeluj, podrži i doprinesi!

Pratite nas:

Slušanje je prvi korak prema razumijevanju.