Srđ je Grad

 Stop samovolji investitora i građevinara

Amandman SJG na Odluku o privremenoj zabrani izvođenja građevinskih radova na području Grada Dubrovnika

Status: Prihvaćeno u cjelosti

Ovim opsežnim amandmanom Odluku o privremenoj zabrani izvođenja građevinskih radova na području Grada Dubrovnika vratili smo na početno stanje kao što je to bilo do 2022. godine.

Uveli smo ponovnu zabranu radova na izgradnji konstrukcije građevine te područje privremene zabrane izvođenja građevinskih radova podijelili na dvije zone. Zona „A“ podrazumijeva područje Gradskog kotara Grad, Ploče – iza Grada i dio gradskog kotara Pile – Kono, dok zona „B“ obuhvaća ostale gradske kotareve i mjesne odbore na području Grada Dubrovnika. I dok su u zoni „A“ u vremenskom razdoblju od 15. lipnja do 15. rujna zabranjeni i zemljani radovi i radovi na izgradnji konstrukcije građevine, u zoni „B“ dopušteni su radovi na izgradnji konstrukcije građevine, ukoliko se u njenoj neposrednoj blizini (200 metara zračne linije) ne nalaze turistički objekti (hoteli, kampovi i marine). Nadalje, propisano je da se u toj zoni betonski radovi mogu odvijati od ponedjeljka do petka u vremenu od 9h do 14h, a preostali radovi na konstrukciji od ponedjeljka do subote u vremenu od 8h do 18h. Također, za navedene radove bit će potrebno posjedovati odobrenje Upravnog odjela za komunalne djelatnosti, promet, more i mjesnu samoupravu Grada Dubrovnika, a koja se može ukinuti ukoliko se izvođač ne pridržava odredaba Odluke.

Ove izmjene važne su iz nekoliko razloga. Prvotno skidanje zabrane radova na izgradnji konstrukcije građevine u Odluci iz 2022. godine doneseno je zbog pomoći građevinskom sektoru u oporavku od COVID-19 krize. U 2024. godini, pandemija COVID-a je i službeno iza nas, te možemo reći da se tržište oporavilo.

Odluka koja se provodila u 2024. godini, postavljena je široko što se tiče odobrenih radova, i vremenskih okvira izvođenja radova, ali je postavljena i bez dodatnog mehanizma sankcija u vidu ukidanja odobrenja izvođenja radova. Na terenu se nedostatnost Odluke pokazala kroz nekoliko primjera apsolutnog nepoštivanja Odluke ovog Gradskog vijeća i kršenja zakona od strane investitora, čime je grubo iznevjereno povjerenje Gradskog vijeća koji je upravo zbog olakšanja rada građevinskom sektoru Odluku ublažio na već opisani način.

Teški radovi su se odvijali tijekom čitave godine, unatoč zabrani u ljetnom periodu, potpomognuti ne samo i nedostatnom Odlukom iz 2024., već i manjkavostima Zakona o gradnji i Zakona o građevinskoj inspekciji. Naime, nepoštivanje odluke JLRS-a, prema Zakonu, nosi male novčane kazne, ali ne i obustavu radova. Investitori i izvođači radova bi jednostavno platili kazne i nastavili s radovima bez većih sankcija.

Navedeno je nadalje rezultiralo značajnim narušavanjem kvalitete života i zdravlja susjeda, ali i nezadovoljstvom turista koji su odsjeli ne samo u privatnom, već i hotelskom smještaju. Dobio se dojam da, ukoliko netko ima dovoljno novaca da pokrije kazne, u Dubrovniku može kad god i kako god raditi što ga je volja.

Upravo slijedom ove problematike i narativa, na jednoj od proteklih sjednica, postigao se konsenzus da je potrebno pronaći način kako će se ovo stanje na terenu regulirati kako ne bi došlo do ponovnih kršenja Odluka i Zakona. Iz tog razloga, a do promjene Zakona, u Odluku vraćamo izbačene dijelove Odluke iz 2020. godine, a koja je godinama prije toga regulirala stanje na terenu. Iako Odluka ni ovako nije idealna, navedeni dijelovi će omogućiti dodatne mehanizme Gradu Dubrovniku da kontrolira i određuje uvjete pod kojima se izvode radovi na konstrukciji građevine u ljetnim mjesecima. Na ovaj način, Grad jasno daje do znanja da se prioriteti slažu po logici odgovornog upravljanja i brige o kvaliteti života građana i kvaliteti boravka turista te da se ne tolerira neodgovorno i štetno ponašanje investitora i izvođača radova.

Pratite nas:

Slušanje je prvi korak prema razumijevanju.